Coaching

Menu:
Nasza oferta | Czym jest coaching | Jak pracujemy | Metodologia | Koło Życia

 

NASZA OFERTA

Specjalizujemy się w:

• Life Coachingu
• Leadership coachingu
• Business  cachingu
• Executive coachingu
• Career coachingu
• Coachingu trenerów
• Team coachingu

Cennik:

• pojedyncza sesja life coachingu dla osób indywidualnych 200 zł

• cena dla firm i instytucji ustalana jest każdorazowo i zależy od miejsca  i  zakresu wykonywanej usługi

Jak umówić się na sesję:

Umówić się na sesję coachingową można po uprzedniej rejestracji mailowej bądź telefonicznej.

Kontakt:

kom. 504 269 643 lub 501 409 954

e-mail: biuro@meditor.pl

Dojazd autobusami:

z Katowic - 0, 30, 50, 110, 296
z Chorzowa - 663, 664

wysiadamy na przystanku Bytków Osiedle Chemik (za Telewizją Katowice)

 


Wyświetl większą mapę

 
 

CZYM JEST COACHING

Najlepiej nasze rozumienie coachingu oddaje przypowieść Miltona Ericksona, którą często opowiadał swoim studentom:

Pewnego dnia Milton i pozostałe dzieci bawili się na podwórzu, gdy ujrzeli dziwnego – dużego, ruchliwego i rudawego – konia, który przebieg obok nich poprzez podjazd i zaczął pić wodę z koryta.
Dzieci stanęły jak wryte. Milton, najstarszy z nich, zdecydował się na szaleńczy czyn. Ostrożnie wszedł na żłób obok konia i wszedł na jego grzbiet. Koń był zaskoczony, ale po chwili znowu zaczął pić wodę.
Gdy skończył pić, Milton pociągnął jego gęstą, rudą grzywę i kolanami dał mu znak, by ruszył. Idąc za jego wskazówkami, koń pokłusował w górę podjazdu. Na końcu drogi koń zawahał się, a Milton zaczekał. Wreszcie koń wybrał kierunek, a Milton kolanami dał mu znak, by ruszył.
Cztery godziny później, w zupełnie innym miejscu w dolinie, pewien spalony słońcem farmer podniósł głowę i zobaczył, jak Milton i koń jadą podjazdem. Zawołał z entuzjazmem:

„A więc oto koń wraca do domu!”.
I spytał Miltona:
„Skąd wiedziałeś, gdzie go przyprowadzić?”.
Milton odparł:

„To on znał drogę, nie ja!. Ja tylko utrzymywałem jego uwagę”.

Według definicji International Coach Federation coaching jest partnerską relacją, podczas której coach wspiera klienta w jak najlepszym wykorzystaniu jego potencjału na drodze do osiągnięcia zamierzonych rezultatów. Coaching odbywa się w formie regularnych spotkań – sesji, podczas których to klient wybiera, na czym chce się skoncentrować, a coach poprzez słuchanie i zadawanie zachęcających do refleksji pytań pomaga klientowi w dogłębnym zrozumieniu swojej sytuacji oraz w precyzyjnym określeniu celów i sposobów ich realizacji. Coach, dzięki swojej wiedzy, znajomości skutecznych narzędzi i umiejętności ich zastosowania wspiera klienta w poszukaniu najlepszych rozwiązań i strategii. Coach wierzy, że to właśnie klient jest autorem najlepszych dla siebie pomysłów.
Zadaniem coacha jest ukierunkowanie klienta na cel, wspieranie go w identyfikowaniu i eliminowaniu przeszkód oraz w dostrzeganiu i wykorzystaniu możliwości.
Coach towarzyszy klientowi w przebyciu drogi z punktu, w którym klient jest, do punktu, w którym chce być.

Podczas procesu coachingowego klient pogłębia swoją świadomość, lepiej poznaje to, co jest dla niego ważne, uświadamia sobie, jakie wartości decydują o jego życiowych wyborach oraz jakie ograniczenia i przekonania powodują, że nie podejmuje istotnych dla siebie działań. Coaching jest inspiracją dla klienta do wykorzystania posiadanych zasobów - umiejętności i wrodzonych zdolności. Klient staje się bardziej kreatywny i zwiększa siłę swojej motywacji. 

Coaching nie jest doradztwem, a coach nie daje gotowych rozwiązań.

Coaching nie jest terapią, a coach nie poszukuje źródeł problemów klienta.

O „Czym (nie) jest coaching”  przeczytasz w magazynie Fokus.


JAK PRACUJEMY

Proces coachingowy trwa zwykle od 3 do 6 miesięcy.

Standardowa sesja trwa 1 godzinę. W uzasadnionych przypadkach może wynosić od 30-45 minut do 1,5 godziny. Jej czas zależy od częstotliwości spotkań, (co 1 lub co 3 tygodnie) oraz złożoności obszarów pracy klienta.

W czasie pierwszego spotkania omawiamy z klientem, czym jest coaching i czego może od procesu oczekiwać, a klient ma szansę sprawdzić, czy coaching jest metodą, która mu odpowiada. Omawiane są oczekiwania klienta, obszary do przyszłej pracy, a także przeprowadzana jest wprowadzająca sesja coachingowa.

Dbamy o to, (jeżeli jest taka możliwość), aby klient przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu procesu zawsze spotkał się z minimum dwoma a optymalnie z, trzema coachami z naszego zespołu. Sesja wprowadzająca zawsze jest bezpłatna

Na początku relacji coachingowej, po podjęciu przez klienta decyzji o zaangażowaniu się w proces coachingu ustalane są cele naszej współpracy na najbliższe miesiące. Na każdej sesji to zawsze klient decyduje, z czym chce pracować, a coach dba o to, aby utrzymywać obrany przez klienta na początku procesu kierunek realizowanych celów. Sesje najczęściej kończą się ustaleniem działań, które klient planuje wykonać do następnego spotkania bądź „zadaniem domowym”, które otrzymuje od coacha. Pod koniec procesu razem podsumowujemy naszą współpracę  i osiągnięcia, omawiamy też obszary do dalszego ewentualnego rozwoju.

Prowadzimy sesje coachingowe w formie osobistych spotkań oraz przez telefon lub Skype’a.

Oferujemy sesje indywidualne i grupowe.


METODOLOGIA

Nasi coachowie pracują w oparciu o modele dwóch szkół:

Erickson College International jest międzynarodową organizacją szkoleniową działającą od 1980 roku. Założycielką i prezydentem Erickson College jest Marilyn Atkinson, która jest głównym autorem programu szkoleniowego dla coachów "The Art and Science of Coaching".

Ideologię stojąca za coachingiem ericksonowskim najlepiej opisuje 5 podstawowych zasad:
1. Wszyscy ludzie są OK
2. Ludzie posiadają w pełni potencjał, którego potrzebują, by osiągnąć to, czego pragną
3. Za każdym zachowaniem stoi pozytywna intencja
4. Ludzie podejmują najlepszą decyzję, jaka jest im w danym momencie dostępna
5. Zmiana jest nieuchronna


Szkolenia Erickson College International prowadzone są m.in. w Ameryce Północnej, Chinach, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Czechach, Polsce, Rosji, Turcji.
"The Art and Science of Coaching" uzyskał akredytację ICF w 2003 roku i jest jednym z wiodących i najszybciej rozwijających się programów szkoleniowych na świecie.
Wizja Erickson College zawarta jest w jednym zdaniu "CHANGING THE WORLD ONE CONVERSATION AT A TIME", czyli "Zmieniamy świat, rozmowa po rozmowie".
Bazując na 5 podstawowych zasadach, coaching w podejściu ericksonowskim polega na wspieraniu klienta w stawianiu przed sobą odważnych wyzwań i konsekwentnym dążeniu do ich realizacji. Coach motywuje i pomaga klientowi w odkrywaniu swojego, często nieuświadomionego, potencjału.


ICC (International Coaching Community) to organizacja szkoląca, certyfikująca i zrzeszająca coachów. Coaching ICC opiera się na własnej metodologii, stworzonej głównie przez Josepha O'Connora i jest jedną z kilku największych, światowych organizacji zrzeszających coachów - liczy około 6 000 coachów na całym świecie. ICC posiada również własne standardy, kodeks coacha oraz zasady etyczne.

 

 

KOŁO ŻYCIA

 

Jak wielu innych coachów wykorzystujemy w swojej pracy narzędzie Koło Życia (Wheel od Life), aby pomóc klientom zdecydować, nad czym warto popracować. Jest to narzędzie pomagające dokonać samooceny w kluczowych obszarach życia oraz sformułować agendę coachingu.
Jeżeli zastanawiasz się czy skorzystać z coachingu zapraszamy Cię do wypełnienia swojego Koła Życia.
Oceń swój poziom satysfakcji w każdym z poniższych obszarów Twojego życia w skali od 1 do 10. Przy czym 1 oznacza minimalne zadowolenia a 10 maksymalną satysfakcję. Przy wyborze nie zastanawiaj się długo, działaj spontanicznie.

 

Elementy Koła

 

1. praca – kariera zawodowa;
2. finanse – dochody, emerytura;
3. środowisko życia – otoczenie, dom/mieszkanie, samochód itp.;
4. rozwój osobisty – co robisz, żeby się rozwijać, zmieniać swoje życie na lepsze;
5. zdrowie – wszystko co robisz, aby o siebie zadbać;
6. zabawa i rekreacja – to w jaki sposób odpoczywasz, to co sprawia ci przyjemność, radość, gwarantuje dobrą zabawę
7. relacje – przyjaciele, zaangażowanie społeczne, życie towarzyskie
8. miłość

 

praca
finanse
środowisko życia
rozwój osobisty
zdrowie
zabawa i rekreacja
relacje
miłość

 

Wskazówki do pracy z kołem

 

Kiedy wypełnisz swoje Koło odpowiedz na poniższe pytania:

  • Gdy patrzysz na wyniki, co rzuca ci się w oczy?

  • Zastanów się nad dwiema sferami, które oceniłeś najwyżej i dwoma, które oceniłeś najniżej? Z czego wynika taka ocena?

  • Jak będzie wyglądać podróż, jeżeli Twoje Koło Życia będzie jednym z realnych kół w Twoim Życiowym Pojeździe? Będzie komfortowa?

  • Nad którą strefą swojego życia jesteś gotów popracować?

  • Przyjrzyj się uważnie obszarom, w których chciałbyś zwiększyć poziom swojego zadowolenia. Pomyśl, co możesz zrobić by to osiągnąć?

  • Zastanów się, jaki poziom dla poszczególnych obszarów będzie dla Ciebie satysfakcjonujący.

  • W którym obszarze mógłbyś uzyskać najwyższy rezultat przy najmniejszym wysiłku?

 

Nie zapomnij o wpisaniu daty sporządzenia Koła. Powtórz ćwiczenie za jakiś czas.

 

Jeżeli odkryłeś w Twoim życiu obszary, które nie są dla Ciebie satysfakcjonujące, umów się z coachem, on pomoże Ci wprowadzić pozytywne zmiany.